fbpx

Ettevõtte asutamine – praktilised nõuanded

Sul on plaanis ettevõtte asutamine, kuid sa ei tea, milliseid toiminguid ja millises järjekorras teha? Ole mureta, toome välja peamised punktid, mida järgida, et ettevõtte asutamine oleks sujuv. Kui jääd hätta, pöördu julgesti meie poole.

Järjestame peamised punktid, millele mõelda ja kuidas alustada ettevõtlusega:ASUTAJAD JA JURIIDILINE VORM

Enne ettevõtte loomist tuleb mõelda, kas soovid firma luua üksinda või on asutajaid mitu. Mõlemal juhul on nii plusse kui ka miinuseid, seetõttu tuleks leida endale sobivaim variant. Samuti tuleks mõelda, milline on ettevõtte vorm – kas tegemist on osaühingu (OÜ), usaldusühingu (UÜ), täisühingu (TÜ), mittetulundusühingu (MTÜ) või aktsiaseltsiga (AS). Igale õiguslikule vormile kehtivad oma reeglid, mis on välja toodud Äriseadustikus.

ASUTAMISKULUD

Firma loomisel tuleb arvestada ka kuludega. Peamised kohustused on riigilõivu tasumine summas 140,60 (kiirmenetlus 185,34) eurot ning osakapitali sissemakse 2500 eurot. Sealjuures saab ettevõtet luua ka sissemakset tegemata. Sellisel juhul vastutab omanik täielikult ettevõtte kohustuste eest ja dividende maksta ei tohi.

ÄRINIMI

Firmale nime mõtlemine ei pruugi olla sugugi lihtne. Ettevõtte nimi kannab endas firma väärtusi ja isikupära. Soovitame leida sellise nime, mis teenib parimal viisil ettevõtte eesmärke. Ärinime kehtivust saab kontrollida Äriregistri Nimepäringu lehel. Kindlasti uuri lisaks, kas saad antud nimele registreerida ka kodulehe.

TEGEVUSALA JA -KOHT

Ettevõtte registreerimisel tuleb valida tegevusala. Tegevusalad on määratletud Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatoris (EMTAK). Ettevõttel võib olla ka mitu tegevusala. Sama oluliseks on ettevõtte tegevuskoht ja asukoha aadress. Mõlemad kannavad endas firma väärtuseid ja esinduslikkust.

FIRMA REGISTREERIMINE

Kui eelnevad punktid on läbi mõeldud, siis registreeri ettevõte aadressi ettevotjaportaal.rik.ee. Äriregistri Ettevõtjaportaali kaudu toimub kõikide äriühingu asutamisega seotud toimingute tegemine: ärinime kontrollimine, põhikirja kinnitamine, osakapitali sissemakse tegemine ja riigilõivu tasumine. Samuti esitatakse portaalis majandusaasta aruanne.HEA TEADA!

Kuidas registreerida ettevõte lehel ettevotjaportaal.rik.ee ?

  1. Mine Äriregistri Ettevõtjaportaali aadressil ettevotjaportaal.rik.ee.
  2. Logi sisse ID-kaardi või mobiil-ID-ga.
  3. Täida elektrooniline avaldus.
  4. Ava e-stardikonto.
  5. Tasu osakapital 2500€ või registreeri ettevõte ilma osakapitali sissemakseta.
  6. Tasu riigilõiv ja kanna osakapital stardikontole.
  7. Saad ettevõtte registreerimisest kinnituse emailile, kus on kirjas registrikood.